جدیدترین های سایت
دفتر مرکزی : 35265656  35245454  38256668 035          همراه : 09122256000    09133511214         سامانه پیام کوتاه : 30001214

سروآیین رویش

http://www.sepehrparmis.comاهمیت خاک در احداث باغ مرکبات

امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 

اولین اقدام در احداث باغ شناخت خاک و ارزیابی اولیه آن می باشد که گام اول آن نمونه برداری از اعماق: 0 تا 30 سانتی متر ، 30 تا 60 ، 60 تا 90 خاک است. بعد ازآن نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند، تا آزمایشهای لازم روی آنها انجام شود و بر اساس آنها می توان تغذیه خاک را مدیریت کرد.
مرکبات در بافتهای مختلف پرورش داده می شوند اما بهترین بافت برای پرورش آنها ، لومی - شنی یا لومی- رسی – شنی است. ولی متأسفانه کشاورزان به کاشت در خاکهای مختلف اقدام می کنند، بافتهای نامناسب می تواند باعث کاهش عملکرد شود. مثلاً: اگر بافت خاک رسی باشد اولین مسئله ای که پیش می آید آبماندگی خاک است که با احداث زهکش می توان مقداری از خطر ناشی از آبماندگی را کاهش داد یا با افزودن مواد آلی خاک و بهبود ساختمان خاک مقداری از مضرات این بافت را کاهش داد.
PH ، EC دو شاخص شیمیایی مهم در احداث باغ مخصوصاً در انتخاب پایه مناسب هستند.
در PH اسیدی پایه های سه برگچه ای را به راحتی می توان کشت کرد اما در PH های قلیایی مخصوصاً وقتی که PH7.5 به بالا باشد (خاک آهکی )، نمی توان از پایه های سه برگچه ای مثل سیتروملو ، پانسیروس ، سیترنج ، فلائینگ دراگون استفاده کرد. بنابراین در خاکهایی که درصد آهک آنها بالاست حتماً باید از پایه های مقاوم مثل رافلمون و ... استفاده کرد.
مشخص بودن اسیدی یا قلیایی بودن خاک می تواند در نوع و میزان کود مصرفی نقش داشته باشد.
فاکتور دیگری که در احداث باغ مهم است EC ( هدایت الکتریکی ) خاک است که بیانگر میزان شوری آن می باشد. اگر EC خاک بالا باشد ( بالای 2 ) کشت مرکبات در آن مناسب نیست چرا که عملکرد کاهش می یابد. در چنین خاکهایی اگر تصمیم به کاشت مرکبات بگیریم نیاز به آبیاری بصورت مکرر است تا خاک شسته شده و املاح اضافی از خاک خارج شود . در بهترین EC (1.5 دی زیمنس بر متر ) ، غلظت املاح باید 1280 میلی گرم در هر لیتر عصاره ی اشباع خاک باشد.
مهمترین فاکتور، در مدیریت باغ مسئله زهکشی خاک است. مرکبات حساسیت ویژه ای به آب اضافه دارند خصوصاً در شمال ایران که بیشتر ماههای سال بارندگی داریم و باران زیاد باعث می شود که آب در خاکهای سنگین بماند مرکبات حساسیت بسیار زیادی به آبماندگی دارند بطوریکه اگر خلل و فرج خاک بیش از 3 تا 5 روز اشباع از آب بماند ریشه های مرکبات پوسیده شده و دچار مشکل می شود.
هر باغدار مرکبات برای تولید خوب و مستمر بهتر است هر ساله نسبت به کود دهی باغ خود اقدام کند. برای اینکه کود دهی بی رویه صورت نگیرد باید از آزمون خاک و برگ استفاده کرد.
زمان نمونه برداری خاک از مهر تا اسفند است ( البته بهترین موقع بلافاصله بعد از برداشت یعنی در آذر و دی ماه است ) چراکه در این زمان باید کود دهی انجام شود . بهتر است تغذیه درختان با توجه به عناصر موجود در خاک انجام شود.
برای نمونه برداری در باغی که حداقل 1 هکتار وسعت دارد می توان 20 درخت را به طور تصادفی انتخاب کرد و از چهار طرف آن نمونه گرفت ( بهترین جا برای نمونه برداری در سایه انداز درخت است ) و در نهایت نمونه های 20 درخت را با هم مخلوط کرده و یک نمونه 2 گیلوگرمی را از عمق 0 تا 60 سانتی متری و یک نمونه هم از 30 تا 60 سانتی متری جمع آوری کرده و به آزمایشگاه فرستاده شوند.
در خصوص آزمون برگ بهترین زمان برای نمونه برداری برگ از 15 تیر تا اوایل مهر ماه است. در یک هکتار بطور تصادفی 20 درخت را انتخاب کرده و از وسط شاخه های بهاره که بدون بار هم هستند 20 برگ را از چهار طرف درخت جدا می کنیم و بعد آنها را با هم مخلوط می کنیم و در نهایت 20 تا 25 برگ را به آزمایشگاه ارسال می کنیم.
برگها را حداکثر تا 24 ساعت بعد از برداشت باید به آزمایشگاه رساند در غیر این صورت خشک می شوند و برای آزمایش مناسب نخواهند بود.
در آزمایشگاه برگها را با آب و مایع ظرفشویی شسته و بعد با آب مقطر آب کشیده و سپس خشک کرده و در آوند به مدت 48 ساعت در دمای 60 درجه سانتی گراد قرار می دهند تا کاملاً خشک شوند و بعد برگهای خشک را آسیاب کرده و آزمایشات روی پودر برگ به اجرا در می آورند.
آزمایش برگ و خاک میزان عناصر موجود در درخت را نشان می دهد در نتیجه با این اقدام می توان نوع و میزان کود مصرفی در سال بعد را تعیین کرد.
با تجزیه خاک و برگ می توان یک برنامه ی تشخیصی برای توصیه ی کودی باغ مرکبات داشت که بطوریکه کشاورز هر ساله عملکرد بالایی را داشته باشد.

محبوب ها :جدیدترین ها :