جدیدترین های سایت
دفتر مرکزی : 35265656  35245454  38256668 035          همراه : 09122256000    09133511214         سامانه پیام کوتاه : 30001214

سروآیین رویش

http://www.sepehrparmis.comاطلاعات آموزشی مربوط به کنترل حلزون قهوه ای

امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 

حلزون قهوه ای مرکبات caucasotachea lencoranea در ایران برای اولین بار از استان های مازندران ، گیلان و گلستان گزارش شده است. این گونه در بسیاری از کشور ها از جمله آذربایجان ، ترکیه ، گرجستان و ایران جزء آفات مهم می باشد و میزان خسارت آن روی پرتقال و لیمو در کشور های آذربایجان و تاجیکستان بالغ برسه میلیون دلار در سال 1997 برآورد شده است.

در شمال کشور به علت شرایط مناسب اقلیمی ( حرارت معتدل و رطوبت نسبی بالا ) فعالیت این گونه بسیار زیاد بوده و از آفات اصلی مرکبات به شمار می آید. این آفت در باغات مرکبات ضمن ایجاد خسارت کمی از طریق تغذیه برگ درختان و میوه ، با ایجاد خوردگی روی محصول کیفیت آن را نیز پائین می آورد.
سابقه کنترل شیمیایی این آفت در شمال کشور در حدود چهل سال است که تا کنون استمرار داشته است و در این مدت با افزایش سطح زیر کشت و توسعه باغات مرکبات، افزایش مصرف حلزون کش ها را به دنبال داشته است به طوری که درصد قابل ملاحظه ای از سموم حلزون کش مورد استفاده در شمال کشور برای کنترل این گونه اختصاص یافته است. به کارگیری سموم شیمیایی در دهه های گذشته به منظور حفظ محصول در مقابل گونه های آسیب رسان حلزون ها به دلیل جلب اعتماد کشاورزان به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده مداوم از این سموم موجب ایجاد مقاومت حلزون ها، تأثیرات سوء آن ها روی دشمنان طبیعی ، دوام و پایداری آن ها در محیط زیست و نهایتاً برهم خوردن تعادل اکوسیستم به نفع حلزون های زیان آور گردیده است.
نوار مسی باعث ایجاد نوعی جریان الکتریکی در بدن حلزون ها شده و تولید شوک الکتریکی می نمایند که بسیار آزاردهنده بوده و موجب از دست دادن مایعات حیاتی بدن آن ها می گردد و به همبن دلیل به محض تماس بدن حلزون ها با نوار، از عبور از روی آن خودداری می نمایند. همچنین گزارش شده است که نوار مسی دارای خاصیت دورکنندگی به میزان 80 درصد برای حلزون ها بوده و قدرت دورکنندگی آن برای حلزون ها بیشتر از راب ها بوده است. از خصوصیات بارز و مثبت این روش ، دوام و تأثیر بلند مدت آن اعلام شده است به طوری که در باغات کالیفرنیا تأثیر مثبت این مانع برای پنج سال گزارش شده است. در این تحقیق، مانع جدید نوار مسی (Copper barrier ) که از مس و اکسیدهای آهن تشکیل شده است با هدف ارزیابی میزان کاهش جمعیت حلزون قهوه ای مرکبات و مقایسه تأثیر آن با سموم حلزون کش مجاز و به ثبت رسیده و کنترل زراعی، در دو منطقه غرب و شرق مازندران مورد مطالعه قرار گرفت تا مؤثرترین تیمار که هم مصرف سم و مقدار آلایندگی را در طبیعت بکاهد و هم دارای نتایج بهتر باشد مورد استفاده قرار گیرد.

در ایران سابقه برنامه ریزی برای کاهش مصرف سموم شیمیایی به سال های تدوین دومین برنامه پنج ساله توسعه اجتماعی – اقتصادی کشور باز می گردد که طی آن رشد و توسعه پایدار اقتصادی با محوریت بخش کشاورزی، همراه با حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از منابع طبیعی کشور، از اهداف کلان آن قلمداد شده و یکی از خط مشی های اساسی برای تحقق هدف های مذکور ، استفاده از روش های جدید غیر شیمیایی ( موانع ) برای کنترل آفات به منظور کاهش استفاده از سموم شیمیایی در بخش کشاورزی بوده است. جنبه دیگری که اهمیت استفاده از این روش ها (موانع ) را دو چندان می کند، آماری است که در طی سال های 2002- 2001 ، 60 درصد از سموم مصرفی کشور در شمال ایران مصرف شده و میزان سرطان که تا حدی با مصرف سموم ارتباط مستقیم دارد نیز در شمال کشور 30 درصد بیش از سایر نقاط ایران بوده است. از مقدار سموم شیمیایی آماده به مصرف در استان، حدود 700 تن حلزون / راب کش مورد استفاده قرار گرفته که 36 درصد سموم مورد استفاده را تشکیل می دهد. این روش جدید دارای کاهش خسارتی به میزان 95 درصد علیه Oxyloma pfeifferi بوده است و از این رو تأثیر مناسب نوار مسی در کنترل تلفیقی آفات حلزون های درختان مرکبات در اسپانیا که 55 و 32 درصد محصول آن، به کشت پرتقال و نارنگی اختصاص یافته است، معرفی گردیده است. در تحقیق انجام شده دیگری در دانشگاه کالیفرنیا، مانع مسی روشی بسیار مؤثر با دوام طولانی در دورکنندگی حلزون Cantareus asperses گزارش شده است با تحقیق بر روی دو گونه Veronicella plebeian و V. cubensis در آزمایشگاه نشان داده شده است که نوار مسی دور کننده مؤثری بوده و به ترتیب تنها7/1 و سه درصد نمونه ها توانسته اند عبور نمایند. همچنین به نقش نوار مسی به عنوان عامل محرک اشاره داشته است که در نتیجه کاهش تولید موکوس و از دست دادن آب بدن منجر به کاهش فعالیت حلزون و در نهایت مرگ آن می گردد. تأثیر پایداری این روش در مدت 21 روز، کنترل مؤثری علیه آفت حلزون داشته است.
اگرچه سم پاشی توسط کارباریل در مقایسه با سایر روش ها حداقل هزینه اقتصادی را داشته است ولی نوار مسی ضمن ایجاد قابلیت لازم کنترل آفت به لحاظ تأثیر بلند مدت و پایدار آن، عدم آلودگی محیط زیست و آب های شرب زیر زیرزمینی، حفظ دشمنان طبیعی، جلوگیری از بر هم خوردن تعادل اکولوژیک و اینکه قادر است در طی پوسیدگی تدریجی خود، بخشی از املاح مورد نیاز درخت ( آهن و مس ) را نیز تأمین نماید، می تواند توجیه اقتصادی همه جانبه داشته باشد. در روشهای مبارزه استفاده از ارزانترین روش، تأمین کننده مدیریت آفت محسوب نمی شود و کاهش هزینه های اقتصادی به تنهایی نمی تواند توجیه اقتصادی داشته باشد.
لذا از نتایج تأثیر تیمارهای مختلف به دست آمده در راستای کاهش اثرات سوء سموم شیمیایی در باغات پرتقال رقم محلی در غرب و شرق مازندران و آزمایشگاه، می توان برای ارقام پایه بلند، از نوار مسی که دارای هر دو خاصیت بازدارندگی و کشندگی می باشد، به عنوان یک روش کنترل کارآمد استفاده نمود.


محبوب ها :جدیدترین ها :